Małe struktury społeczne

Autor: Jacek Szmatka

Małe struktury społeczne, Jacek Szmatka, 5.96

Po 15 latach od pierwszego wydania Małych struktur społecznych podział na mikrosocjologię i makrosocjologię wydaje się być coraz mniej wyraźny. Niemniej prezentowana przez autora oryginalna teoria mikrosocjologii strukturalnej sprawia, że praca ta pokonuje nie tylko bariery czasowe, ale i ograniczenia w obrębie dyscypliny, prowokując i inspirując do szukania komplementarności między tymi dwoma polami analizy badawczej. Dzięki temu też nadal pozostaje aktualnym kompendium wiedzy o małych strukturach społecznych. Charakterystycznym dla [...] strukturalizmu socjologicznego sposobem analizy procesów społecznych jest rozpatrywanie ich jako rezultatu czy przejawu określonych sił ponadjednostkowych ? struktur lub grup społecznych. Nie oznacza to jednakże, że z pola widzenia tych analiz znika całkowicie jednostka ludzka. [...] Strukturalizm socjologiczny wysuwa nie nową zresztą tezę [...], że jednostka pozostająca poza obrębem grupy nie ma jakiegokolwiek sensu socjologicznego i jakiegokolwiek społecznego znaczenia.Jacek Szmatka, fragment tekstu

Opis z okładki dodał użytkownik Szymon Bielak

więcej informacji o tej książce

szukaj książek o podobnej tematyce

Zobacz powiązane kategorie:

Statystyki

• Małe struktury społeczne jest na 1288 miejscu (na 3373 książek) w kategorii nauki społeczne
• (wyprzedza ją Katolicka nauka społeczna)
• książkę oceniło 18 osób
• przeczytało 22, dodało do ulubionych 18
• ponad 18 często do niej wraca
• obecnie czyta ją 0 osób
0 zamierza przeczytać.

Jak oceniali książkę nasi użytkownicy?

• średnia ocena: 5.96 na 10
• w sumie oceniło 19
ocen
• opinia czytelników: można przeczytać

Kto czyta, kto zamierza przeczytac Małe struktury społeczne?

Encyklopedia autorów

Olizar Gustaw 1798-1865 publicysta, poeta, pamiętnikarz Brat Narcyza. W młodości zbliżony do środowiska klasyków (jego mistrzem był L. Osiński), zasłynął jako współautor Niesnasek Parnasu (1818) i autor Jaksiady, tekstów kpiących z twórczości K.J. Marcinkowskiego. Przyjaciel dekabrystów i A. Mickiewicza. Początkowo zwolennik koterii petersburskiej, po publikacji Mieszanin obyczajowych H. Rzewuskiego (1842) wystąpił przeciwko ideologii grupy tekstem Pomięszanie Jarosza Bejły (pod pseud. A. Filipowicz). Autor interesujących Pamiętników (1892).

Encyklopedia literatury

BETLEJEM POLSKIE udramatyzowane jasełka w 3 aktach z interludiami, utwór L. Rydla, wyst. we Lwowie 1904, wyd. w Krakowie 1906, z barwnymi ilustracjami W. Tetmajera. B. p. wyrosło ze społecznikowskiej działalności pisarza i jego marzeń o stworzeniu "teatru wiejskiego przyszłości" (art. Rydla pod tym tyt. w "Przeglądzie Powsz. " 1903, t. 77). Kanwą utworu stała się bożonarodzeniowa opowieść betlejemska, wkomponowana w krak. krajobraz i pol. rzeczywistość historyczną. Rydel ożywia tu dawną świetność Polski oraz usymbolizowane pod różnymi postaciami zmagania i cierpienia narodu, dając patriot., barwny fresk pol. losów. B.p. grane było przez wieśniaków w Toniach 1906, nast. we wspaniałej obsadzie i oprawie scenograficznej wyst. t. r. w Krakowie; odtąd wielokrotnie wznawiane w okresie Bożego Narodzenia, także przez teatry czeskie. Akt III aktualizowano na wzór utworów lud., uzupełniając go postaciami współczesnymi.