Wspomnienia niebieskiego mundurka

Wspomnienia niebieskiego mundurka, Wiktor Gomulicki, 6.19

Gęsie pióra do pisania, mundurki szkolne, nauka kaligrafii... - tak wyglądała szkoła przed stu laty. Ale czytając te przepiękne wspomnienia, możesz się przekonać, że problemy, radości, marzenia i plany uczniów z tamtych czasów niewiele się rózniły od dzisiejszych, a bohaterowie tej książeczki są bardzo podobni do Twoich szkolnych kolegów..." - wydawca

Opis z okładki dodał użytkownik Gabriela Potocka

więcej informacji o tej książce

szukaj książek o podobnej tematyce

>> życie >> lato >> czas >> polski >> móc

Zobacz powiązane kategorie:

Statystyki

• Wspomnienia niebieskiego mundurka jest na 1367 miejscu (na 38159 książek) w kategorii biografie klasyka polska literatura dla dzieci i młodzieży nauka (szkolnictwo)
• (wyprzedza ją Według ojca, według córki. Historia rodu)
• książkę oceniło 534 osób
• przeczytało 700, dodało do ulubionych 534
• ponad 534 często do niej wraca
• obecnie czyta ją 0 osób
1 zamierza przeczytać.

Jak oceniali książkę nasi użytkownicy?

• średnia ocena: 6.19 na 10
• w sumie oceniło 585
oceny
• opinia czytelników: niezła

Kto czyta, kto zamierza przeczytac Wspomnienia niebieskiego mundurka?

Encyklopedia autorów

Rukeyser Muriel 1913-80 amerykański poetka o poglądach socjalist w okresie międzywojennym zajmowała się gł. problemem nierówności społ. (zbiory poet.: Theory ofFłight 1935, U.S. 1 1938, A Turning Wind 1939); w czasie II wojny świat, koncentrowała się na bieżących wydarzeniach polit. (zbiór Beast in View 1944); po wojnie zaangażowała się w ruch feministyczny; Cołłected Poems (1978); przekład polski w antologii Ameryka, Ameryka! (1994).

Encyklopedia literatury

JANKOWSKI JERZY pseud. Jerzy Szuitn, ur. 1887 w Wilnie, zm. 1941 w Kojranach pod Wilnem, poeta i publicysta. W czasie rewolucji 1905 czynny w Łodzi jako agitator PPS, od 1906 uprawiał publicystykę społ.-polit. i lit., m. in. w piśmie "Tydzień", które redagował 1912-13 w Warszawie. Był organizatorem wil. grupy lit.-artyst. Banda i red. jej almanachu Żórawce (1910). W czasie I wojny świat, przebywał w Rosji, gdzie współpracował z pol. prasą. Od 1919 należał do warsz. grupy futurystów. W 1921 dotknęła go choroba psych., z której nie wyleczył się do końca życia. Sławę "tragicznego zwiastuna i Jana Chrzciciela futuryzmu pol." (B. Jasieński) zdobył jako autor pierwszych w Polsce wierszy futuryst. (m. in. Spłoń lotnika i "Maggi", druk. 1914 w "Widnokręgu"), łączących fascynację nowoczesną cywilizacją techn. i życiem wielkomiejskim z daleko posuniętą prozaizacją języka. Wznowił je w uproszczonej, fonetycznej ortografii w zbiorze Tram wpop- szek ulicy. Skruty prozy i poemy (1919, na karcie tyt. 1920), drukowanym na pakowym papierze i firmowanym przez wydawnictwo Futuryzm Polski. Zbiór gromadził prawie cały jego dorobek lit., na który składały się również młodopol. poezje symbolist. i poematy prozą (powst. 1906-12) oraz skrócone wersje felietonów.