Kwoka

Kwoka, Jan Brzechwa, 6.08

Wiersz jednego z najwybitniejszych polskich poetów, Jana Brzechwy, należy do polskiego kanonu literatury dziecięcej. W naszej książeczce historia została opowiedziana nie tylko plastycznie, ale i dźwiękowo. Dzięki temu dzieci polubią ją jeszcze bardziej

Opis z okładki dodał użytkownik Marcin Miętus

więcej informacji o tej książce

jana brzechwy wiersze szukaj książek o podobnej tematyce

>> polski >> dziecko >> historia >> znać >> jeden

Zobacz powiązane kategorie:

Statystyki

• Kwoka jest na 8645 miejscu (na 20819 książek) w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży
• (wyprzedza ją Najpiękniejsze oczy na świecie)
• książkę oceniło 52 osób
• przeczytało 72, dodało do ulubionych 52
• ponad 52 często do niej wraca
• obecnie czyta ją 0 osób
0 zamierza przeczytać.

Jak oceniali książkę nasi użytkownicy?

• średnia ocena: 6.08 na 10
• w sumie oceniło 53
oceny
• opinia czytelników: niezła

Kto czyta, kto zamierza przeczytac Kwoka?

Encyklopedia autorów

Quiroga Elena 1921-95 hiszpański pisarka czł. Król. Akad. Hiszp.; jej twórczość cechuje intymizm i formalna wirtuozeria; po realistycznych powieściach psy-chol.-obyczajowy w tradycyjnej konwencji (La soledad sonora 1948, Viento del norte 1951) i pełnej liryzmu powieści Krew (1952, wyd. polski 1979) pojawiły się u Q. nowe techniki lit.: monologi wewnętrzne oraz komplikowanie chronologii i struktury akcji (Algo pasa en la calle 1954, Tristura 1960, Presentepro-fundo 1973)

Encyklopedia literatury

BRAMY RAJU powieść J. Andrzejewskiego, wyd. w Warszawie 1960. Jest to powieść hist. (albo dłuższe opowiadanie) osnute wokół motywu krucjaty dziecięcej z 1212. Posługując się uwzniośloną stylowo narracją przypowieści moralnej, pisarz odtwarza okoliczności zawiązania się krucjaty i zbliża czytelnika kolejno ku jej organizatorom i inspiratorom, ujawniając skomplikowane motywacje, na których wspiera się zbiorowa idea rei. pochodu do Ziemi Św., ofiary podjętej na rzecz odkupienia. W motywacjach tych, które są równocześnie analizą dusz uczestników, na plan pierwszy wysuwa się erotyka, cielesność, namięlność miłosna - jako źródło sublimacji religijno-ofiarniczej, zawiązek pobudzenia ideowego i tęsknot do przeniesienia losu w strefę wartości idealnych. Gł. postaci - to przywódca krucjaty Jakub z Cloyes, którego do wyprawy inspiruje pamięć rycerza chrześc. Ludwika z Yendó- me, dalej Maud, wybranka Jakuba, Robert zakochany w Maud, Blanka - kochająca Jakuba, wreszcie Aleksy - również związany z Jakubem. Powieść staje się jakby obnażeniem motywacji ideowych w ich ludzkiej, uczuciowej istocie, i w tym sensie jest parabolą pojawiania się i utrwalania zbiorowych fascynacji duchowych, które tworzą historię idei. Cały tekst jest jednym rozbudowanym zdaniem, sugerującym przeniesienie obrazu w sferę ponadczasowych symboli. Wznów. 1963 i w zbiorze Trzy opowieści (1973, wyd. 2 1980), przekł. franc., niem., ang., hiszp", hol., serb.-chorw., słowacki.