Zmierzch Romanowów

Zmierzch Romanowów, Charlotte Zeepvat, 5.72

Książka przedstawia wizerunek Romanowów w życiu codziennym, publicznym i w polityce, na tle zmian w świecie oraz w ich państwie. Znakomicie napisana, zawiera fascynujące informacje o osobowościach i charakterach jej członków, o ich miłościach i antypatiach, o układach w jakie wchodzili, o prowadzonych przez nich politycznych grach i intrygach

Opis z okładki dodał użytkownik Marta Żakowicz

więcej informacji o tej książce

szukaj książek o podobnej tematyce

Zobacz powiązane kategorie:

Statystyki

• Zmierzch Romanowów jest na 3332 miejscu (na 13977 książek) w kategorii biografie historyczna
• (wyprzedza ją Dyktatura Nicolae Ceausescu 1965-1989. Geniusz Karpat)
• książkę oceniło 246 osób
• przeczytało 310, dodało do ulubionych 246
• ponad 246 często do niej wraca
• obecnie czyta ją 0 osób
0 zamierza przeczytać.

Jak oceniali książkę nasi użytkownicy?

• średnia ocena: 5.72 na 10
• w sumie oceniło 248
oceny
• opinia czytelników: można przeczytać

Kto czyta, kto zamierza przeczytac Zmierzch Romanowów?

Encyklopedia autorów

Dmochowski Franciszek Salezy 1801-1871 krytyk literacki, pisarz, tłumacz, wydawca Syn Franciszka Ksawerego. Wydawca i redaktor wielu pism literackich i politycznych, m.in. Biblioteki Polskiej", "Muzeum Domowego", "Niepodległości". Jako rzecznik klasyków warszawskich był przeciwnikiem literatury romantycznej, z niechęcią wypowiedział się o nowej literaturze w Uwagach nad teraźniejszym stanem... poezji polskiej, a także w recenzjach zamieszczanych na łamach "Biblioteki Polskiej" (1825), m.in. Marii A. Malczewskiego, w której widział jedynie nieudaną próbę naśladownictwa G.G. Byrona, którego twórczości nie cenił i nie rozumiał, a także Sonetów krymskich A. Mickiewicza (1825--29), Zamku kaniowskiego S. Goszczyńskiego. Był gorącym wielbicielem twórczości Waltera Scotta i jemu to w dużej mierze polscy czytelnicy zawdzięczają zapoznanie się z jego utworami, głównie z powieściami. Był pierwszym tłumaczem utworów H. Balzaca, wydawcą tanich serii przekładów W. Scotta i H. Balzaca, a także utworów ojca i F. Zabłockiego. Pisał wspomnienia Wspomnienia od 1806do 1830 roku (1858), wiersze, utwory satyryczne, popularne kompilacje satyryczne.

Encyklopedia literatury

CORPUS ANTIQUISSIMORUM POETARUM POLONIAE LATINORUM usąue ad Ioannem Cochanovium (CAPPL) seria wydawn. obejmująca poetów pol. XV-XVI w. piszących po łacinie, podjęta przez AU 1887 pod kier. K. Morawskiego; 1.1 nie ukazał się, tomy 2-5, druk. w krak. Spółce Wydawn. Pol. do 1900, objęły utwory Pawła z Krosna i Jana z Wiślicy (t. 2) oraz P. Roizjusza (t. 5) w oprać. B. Kruczkiewicza, poezje A. Krzyckie- go (t. 3) w oprać. K. Morawskiego oraz M. Hussowczyka (t. 4) w oprać. J. Pelczara; 1930 ukazały się poezje K. Janickiego (t. 6) w oprać. L. Ćwiklińskiego. Po II wojnie świat, podjęto wydawnictwo 1950 tomem Dantyszka (t. 7) w oprać. S. Skimi- ny. Z chwilą wznowienia zmodernizowanej Biblioteki Pisa- rzów Pol. zrezygnowano z odrębności CAPPL, włączając jego program do serii B BPP.