Opowiadania

Opowiadania, Henryk Sienkiewicz, 6.08

Sienkiewicz napisał około 50 małych utworów epickich. Pozostają one nieco w cieniu powieściowego dorobku autora Trylogii, choć to wł aśnie nowele i opowiadania dominowały w jego twórczości do czasu, gdy zyskał sławę dzięki powieściom historycznym. Sienkiewicz upraw iał różne odmiany nowelistyki. Obszerne szkice (?Szkice węglem?, ?Za chlebem?, ?Bartek Zwycięzca?) sąsiadują w jego dorobku z powias tkami (?Hania?), obrazkami (?Jamioł?) i nowelą klasyczną z silnie zaznaczoną pointą (?Sachem?, ?Janko Muzykant?, ?Latarnik?). W obrę bie nowelistycznej twórczości pisarza wyróżnić można według Henryka Markiewicza trzy podstawowe kręgi tematyczne: chłopski, antyzabo rczo-patriotyczny i amerykański, które przeważnie się ze sobą łączą. Na płycie znajdują się następujące utwory: ?Jamioł?, ?Legenda ż eglarska?, ?Sachem?, ?Stary sługa?, ?Za chlebem?. 4 godziny 12 minut, 7 części czyta: Paweł Kutny

Opis z okładki dodał użytkownik Konstanty Zając

więcej informacji o tej książce

szukaj książek o podobnej tematyce

Zobacz powiązane kategorie:

Statystyki

• Opowiadania jest na 3799 miejscu (na 11922 książek) w kategorii Literatura piękna
• (wyprzedza ją Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam ...)
• książkę oceniło 364 osób
• przeczytało 497, dodało do ulubionych 364
• ponad 364 często do niej wraca
• obecnie czyta ją 0 osób
0 zamierza przeczytać.

Jak oceniali książkę nasi użytkownicy?

• średnia ocena: 6.08 na 10
• w sumie oceniło 367
oceny
• opinia czytelników: niezła

Kto czyta, kto zamierza przeczytac Opowiadania?

Encyklopedia autorów

Rubin Hadasa urodzony 1906 żydowski poetka tworząca w języku jidysz urodzony na Ukrainie; debiutowała około 1935; w 1. 1939-46 w ZSRR, później w Polsce, od 1960 w Izraelu; tworzy liryki, osobiste; pisze o problemach społ., zagładzie Żydów, życiu w Izraelu; wydała m.in.: Majn gas is in fener (1953), Wejtik un Frejd (1955), Trit in der nacht (1957), Fun mencz cu mencz (1964), In cugwint (1981), Ejder-tog (1988), Rajs niszt op di blum (1995); polski przekłady w antologiach poezji żyd. (1980, 1983).

Encyklopedia literatury

HERKULES tyt. pierwotny Gadka Hrycia z Fortuną, dialog wierszem i prozą J. Sz. Herburta, wyd. w Dobromilu 1612, wraz z Herkulesem słowieńskim K. Miaskowskiego i Wizerunkiem utrapionej Rzeczypospolitej (przeróbka pol. Apocalipsis J. D. Solikowskiego) Piotra Grzegorzkowica (prawdop. jest to pseud. Herburta). Postacie dialogu, Cnota i Fortuna, rywalizują ze sobą w celu pozyskania Herkulesa; zwycięża Cnota. Utwór przesycony alegoryzmem, jest pewnego rodzaju autobiografią i apologią autora, który broni tu zasady opoiu przeciw władzy i wypowiada pochwałę tych, którzy przeciwstawiają się tyranii.